August 27, 2014

CHANCELLOR’S OFFICE

OFFICIALS

AUGUST 27, 2014

1. The Diocese has withdrawn all priestly faculties from Reverend Jose Mario Murillo Sanchez effective March 18, 2014. Fr. Murillo has also been terminated from Prison Ministry effective March 18, 2014. He is no longer permitted to practice ministry in the Diocese of Pueblo.

2. Reverend Alphonsus Ihuoma has resigned from ministry in the Diocese of Pueblo, effective April 4, 2014.

3. Reverend Matthew Wertin has been appointed as Pastor of Our Lady of Guadalupe/St. Patrick Parish in La Junta, CO. This appointment is effective April 12, 2014.

4. Reverend Monsignor Thomas Adrians has been granted retirement from active ministry, effective August 1, 2014. His faculties to celebrate the Sacraments within the Diocese of Pueblo remain in effect.

5. Reverend Richard Becker has been granted retirement from active ministry, effective September 1, 2014. His faculties to celebrate the Sacraments within the Diocese of Pueblo remain in effect.

6. Reverend Michael Papesh has resigned as Vice-Chancellor and Moderator of the Curia, effective September 1, 2014.

7. Reverend Michael Papesh has been appointed as Pastor of Christ the King Parish in Pueblo, CO. This appointment is effective September 1, 2014.

8. Reverend Stephen Murray has been appointed as Pastor of Holy Trinity Parish in Trinidad, CO. This appointment is effective October 1, 2014.


Reverend Matthew Wertin, Chancellor